Szanowni Państwo,
bardzo proszę o udział w badaniu ankietowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, oceniającym działania związane z promocją "Programu dla szkół" w roku szkolnym 2018/2019 (link poniżej).
Dyrektor Szkoły
Szanowni Państwo,
bardzo proszę o udział w badaniu ankietowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, oceniającym działania związane z promocją "Programu dla szkół" w roku szkolnym 2018/2019 (link poniżej).
Dyrektor Szkoły
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ptakach włączyła się do akcji „Szkoła pamięta”, ogłoszonej przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Nasza placówka podjęła wiele działań mających na celu zachęcać dzieci i młodzież do pielęgnowania pamięci o bohaterach. Bohaterach, którym zawdzięczamy wolność. Szczególnie tych, którzy związani są z historią naszej okolicy.
„Naród, który traci pamięć
przestaje być Narodem
- staje się jedynie
zbiorem ludzi
czasowo zajmujących
dane terytorium.”
- Józef Piłsudski
W ramach akcji podjęliśmy następujące zadania:
- Zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy na groby poległych w I i II wojnie światowej. Zbiórka trwała do 25.10.2019r.
- 24.10.2019r. uczniowie z klas VII i VIII czytali wiersze o tematyce „Dzień Wszystkich Świętych”.
- Przygotowaliśmy wiązankę z biało – czerwonych kwiatów na grób bezimiennego żołnierza.
- 25.10.2019r. odwiedziliśmy miejsca pamięci w naszej okolicy: dzieci z klas I, II, III pojechały do Kolimag, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej. Porządkowały symboliczny grób, w którm złożono prochy tysięcy ofiar faszyzmu hitlerowskiego zamordowanych w latach 1941 – 1943, zapaliły znicze i oddały hołd poległym.
- W lesie, w pobliżu miejscowości Cieciory znajduje się bezimienna mogiła, o której dobrze pamiętają mieszkańcy tej okolicy. Jest zawsze uporządkowana i często stawiane są na niej znicze. Świadkowie zdarzeń z czasów II wojny światowej opowiadali, że Niemcy zastrzelili żołnierza, który został tam pochowany. Nie wiadomo jakiej był narodowości, ponieważ nigdy nic nie mówił. Grób dla niego okupanci kazali wykopać mieszkańcowi Ciecior. My też chcemy pamiętać o tym żołnierzu, który leży na obcej ziemi. Złożyliśmy wiązankę z biało – czerwonych kwiatów i oddaliśmy jemu hołd.
- Ostatnim miejscem które odwiedziliśmy był zabytkowy cmentarz z okresu I wojny światowej (z 1915r.), który znajduje się w lesie we wsi Krusza. To jest cmentarz wojenny o znaczeniu historycznym będący pozostałością po krwawych walkach toczonych w lipcu 1914r. - miejsce pochówku żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej poległych podczas I wojny światowej. Zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd ich pamięci.
Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w rozmowach tematycznych oraz malowaniu obrazków: „Pamiętamy o zmarłych". Dzieciaki z oddziału przedszkolnego malowały obrazek, który przedstawiał rodzinę odwiedzającą grób na cmentarzu. W ten sposób dzieci dowiedziały się jak należy czcić pamięć o zmarłych (tj. porządkować mogiły, zapalać znicze, przynosić kwiaty).
29 października 2019r. urządziliśmy „Wystawę pamiątek z okresu II wojny światowej”. Eksponaty i dokumenty na wystawę przyniosły uczennice naszej szkoły: Ola i Kinga, których prapradziadek Aleksander w czasie II wojny światowej był żołnierzem i walczył pod Monte Cassino. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie oglądając wystawę dowiedzieli się wielu ciekawych i niezwykłych faktów o strzelcu Aleksandrze (bo taki miał stopień w czasie II wojny światowej), który jest lokalnym bohaterem.
Wszystkie opisane działania złożyły się na niezwykłą lekcję historii.
Uczniowie klas V-VIII na koncercie pt: "Buenos Aires Show"
Łomżyńska Filharmonia zorganizowała wyjątkowy wieczór, podczas którego uczniowie naszej szkoły mogli przenieść się do stolicy tanga, gorącego Buenos Aires. Zabrzmiał bandoneon, gitara i fortepian, a do tego wystąpił śpiewak z Urugwaju oraz tancerze z Argentyny. Całości dopełniły wizualizacje multimedialne.
M.M.
Konkurs #OSEWyzwanie, do którego we wrześniu przystąpiła nasza szkoła został rozstrzygnięty. Zgodnie z regulaminem do współzawodnictwa mogła przystąpić każda szkoła z miejscowości liczącej do 50 tysięcy mieszkańców.
Wypełniliśmy zatem wniosek, zgłosiliśmy się do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przesłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Pracę wykonała uczennica klasy IV. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek. Do konkursu zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski. Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie dokonała rozstrzygnięcia i wyróżniła 764 placówki. Podstawą do przyznania nagród była liczba punktów, które zdobyła szkoła uczestnicząca w rywalizacji konkursowej.
7 października podczas białostockiego forum OSEregio Pani Dyrektor Krystyna Szewczyk odebrała z rąk Ministra Edukacji Narodowej – Pana Dariusza Piontkowskiego – dyplom, potwierdzający, że znaleźliśmy się w gronie laureatów – wśród 764 szkół z kraju i 21 szkół z terenu województwa podlaskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu jeszcze w bieżącym roku szkolnym nasza placówka otrzyma w pełni wyposażoną mobilną pracownię multimedialną (16 laptopów, z dostępem do szybkiego i bezpiecznego Internetu), dzięki której nauczyciele będą mogli prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.
Oferta Państwowego Instytutu Badawczego NASK, poza konkursem #OSEWyzwanie, obejmuje szereg niezwykle wartościowych propozycji skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli. Są to między innymi: mLegitymacja szkolna, Konkurs Smartfon w Książce, OSE Hero, OSE lab, kursy, inspiracje i inne. Informacje szczegółowe dostępne są na stronie: https://ose.gov.pl/.
Nie moglibyśmy liczyć na sukces bez otwartości, wsparcia i wymiernej pomocy ze strony Dyrekcji Szkoły, Informatyka Urzędu Gminy w Turośli – Pana Adama Lewandowskiego i nauczyciela plastyki – Pani Moniki Męczkowskiej. A także pozostałych nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy już się zaangażowali w projekty NASK lub zamierzają to zrobić w najbliższej przyszłości.
Bardzo serdecznie dziękuję!
nauczyciel informatyki - Małgorzata Witkiewicz
Przedszkolaki wspólnie z klasą pierwszą obejrzały spektakl „Królik Edward” mówiący o tworzeniu się więzi, przyjaźni oraz miłości. Uczniowie mogli zwiewidzić teatr od kulis.
M.M.
W bieżącym roku szkolnym Europejski Tydzień Kodowania obchodzony będzie w naszej szkole w dniu 8 października pod hasłem: „Programujemy z aplikacją PixBlocks”.
Podczas lekcji informatyki uczniowie klas IV – VIII korzystając z aplikacji PixBlocks będą rozwiązywać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane do różnych grup wiekowych – od programowania blokowego do tekstowego (w języku Python).
Chętni uczniowie zostaną zgłoszeni do udziału w międzynarodowym konkursie programistycznym dla dzieci i młodzieży „Pix Programming Challenge”.
Informacje i materiały dotyczące projektu są publikowane na stronach internetowych:
https://www.mdk.bialystok.pl/ i http://www.kuratorium.bialystok.pl/w zakładce Niepodległa.
Temat tegorocznej edycji to "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?
Otóż tak - dowodem tego są nasi uczniowie, którzy w piątek 28 września wzieli udział w akcji "Sprzątanie świata". Dokładnie wysprzątli okolice szkoły, dzięki zaangażowaniu wszystkich nazbieraliśmy wiele worków pełnych śmieci. Podejmowanie takich działań uświadomia, że wyrzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych itp., stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska. Sprzątanie oprócz pracy jest dobrą zabawą oraz działaniem narzędziem w procesie edukacji ekologicznej młodego pokolenia.
25 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Jesieni. Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za udział w zawodach sportowych. Wszystkim gratulujemy.
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół „#OSEWyzwanie”.Nagrodami w konkursie będą pracownie mobilne (nie mniej niż 600 zestawów) składające się z 16 laptopów.
Jednym z wymagań konkursowych jest zgłoszenie pracy plastycznej pt. „Smart Szkoła” wykonanej w dowolnej technice plastycznej, czyli: praca przygotowana na temat edukacji cyfrowej i inteligentnej szkoły przyszłości, wykorzystującej szybki i bezpieczny internet oraz nowe technologie w procesie edukacji. Terminie jest bardzo krótki i upływa dnia 16 września.
Prace należy dostarczyć do nauczyciela informatyki.
Uprzejmnie informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 nastąpi
2 września o godz. 9.00. Informujemy również, że zajęcia edukacyjne w nowym roku szkolnym rozpoczynać się będą od godziny 8.00.
13 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Trójmiasta. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Gdańska m.in. Ratusz, Żuraw nad Motławą, ciąg Drogi Królewskiej, ul. Dłuda i Długi Targ, Dwór Augusta, Fontanna Neptuna, Długie Pobrzeże, Ulica Mariacka i Kościół Mariacki. Jednym z punktów wycieczki była wizyta w Gdyni gdzie zwiedziliśmy słynny żaglowiec,fregatę "Dar Pomorza" oraz Skwer Kościuszki. Atrakcją był również spacer po sopockim molo. Wycieczka bardzo nam się podobała, ponieważ spędziliśmy czas w gronie kolegów i koleżanek a przy okazji dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o Trójmieście.
7 czerwca o godz. 10 przyłączyliśmy się do akcji czytelniczej
Każdy wie jak ogromny wpływ na nasz rozwój ma czytanie. Symbolem wspólnej akcji było bicie rekordu w liczbie osób czytających oraz sposobie czytania w jednym momencie. Chcieliśmy stworzyć uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, ale w nietypowych warunkach. Większość uczniów zgodnie z ustaleniami przyniosła tego dnia kamzelkę odblaskową by jeszcze bardziej być widocznym z książką.
Więcej informacji pod adresem:
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
M.M.
Opis działań w ramach konkursu „EUROPO JESTEŚMY Z TOBĄ. 15 lat
w Unii Europejskiej w Barwach Biało-Czerwonych”
M.M.
Informujemy, że od dnia 06.05.2019r. zajęcia dydaktyczne w naszej szkole będą się odbywały zgodnie z planem.
Dni 29.04-03.05.2019 są dniami wolnymi od zajęć zgodnie z kalendarzem roku szkolnego.
W związku z trwającym strajkiem, uprzejmie informujemy, że od 24 kwietnia 2019r. (środa) organizowane są zajęcia dla klas: III, VI, VII, VIII. Na bieżąco będziemy informować o wszelkich zmianach.
Powered by aSc EduPage