• Aktualności

            • INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI

            • Zgodnie z nowymi przepisami prawa od 25 marca do 08 kwietnia 2020r. wszyscy nauczyciele realizują z uczniami podstawę programową z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z obowiązującym w szkole planem lekcji. Od tego dnia zobowiązuję również nauczycieli do wystawiania uczniom ocen za różne formy pracy zgodnie z Zasadami Oceniania.

              W naszej szkole nauczanie zdalne będzie realizowane głównie poprzez stronę szkoły oraz za pomocą aplikacji Messenger w zależności od przedmiotu. W wyjątkowych wypadkach materiały będą przekazywane indywidualnie dla uczniów. Na stronie szkoły praca zdalna dla uczniów będzie zamieszczana w zakładce NAUCZYCIELE u każdego nauczyciela. Każdy nauczyciel poinformuje uczniów w jaki sposób uczniowie mogą kontaktować się z nauczycielem.

              Podczas nauczania zdalnego proszę nauczycieli o uwzględnienie w szczególności:

              - zapobieganie nadmiernemu obciążaniu uczniów pracą samodzielną,

              - zróżnicowanie zajęć,

              - możliwości psychofizyczne uczniów,

              - dostosowanie wymagań do możliwości uczniów,

              - łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych o bez ich użycia 

              Sposób dokumentowania:

              1. N-l zapisuje na swojej podstronie przedmiot, klasę, datę, temat lekcji, materiały wspierające ucznia, zadania dla ucznia. Po powrocie do szkoły tematy zgodnie z datami zostaną wpisane do dzienników lekcyjnych.

              2. Wystawione uczniom oceny n-l zapisuje na utworzonej przez siebie klasowej tabeli, z której oceny zostaną przepisane do dzienników lekcyjnych.

              3. O postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach nauczyciel informuje rodziców telefonicznie.

              Na stronie internetowej szkoły w zakładce NAUCZYCIELE (nauczyciel informatyki) w zakładce TIK znajduje się bank narzędzi zawierający  źródła i materiały do realizacji zajęć w postaci elektronicznej, z których można korzystać podczas nauczania zdalnego.

               

              Życzę wszystkim zdrowia i pozdrawiam. Do zobaczenia w szkole.

              Dyrektor szkoły

            • DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!

            • Wszyscy zapewne już wiecie, że szkoły są zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z nowymi przepisami prawa od 25 marca realizujemy podstawę programową zgodnie z obowiązującym w szkole planem lekcji. Od tego dnia nauczyciele mają również prawo i obowiązek wystawiać uczniom oceny.

              W naszej szkole nauczanie zdalne będzie realizowane głównie poprzez stronę szkoły oraz za pomocą aplikacji Messenger w zależności od przedmiotu. W wyjątkowych wypadkach materiały będą przekazywane indywidualnie dla uczniów. Na stronie szkoły praca zdalna dla uczniów będzie zamieszczana w zakładce NAUCZYCIELE u każdego nauczyciela.

              Dodatkowo na stronie szkoły w zakładce NAUCZYCIELE (nauczyciel informatyki) w zakładce TIK znajdują się źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w postaci elektronicznej, z których mogą korzystać uczniowie lub rodzice.

               

               Bardzo proszę rodziców o zachęcanie swoich dzieci do pracy, a uczniów proszę o obowiązkowość i systematyczność.

              Życzę wszystkim zdrowia i pozdrawiam. Do zobaczenia w szkole.

              Dyrektor szkoły

            • DRODZY NAUCZYCIELE!

            • Proszę o zapoznanie się z komunikatami MEN zamieszczonymi na stronie szkoły i zgodnie z przepisami prawa zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pracy zdalnej z uczniami w wybranej przez siebie formie. Dyrektor szkoły Krystyna Szewczyk

            • ZDALNE LEKCJE

            • Warszawa, 16 marca 2020 r.

               

              Lekcje z internetu
              - rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje


              Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych
              i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie
              www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!


              Zgodnie z podstawą programową

              Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.


              Inspiracja dla nauczycieli

              Naszą intencją jest to, aby uruchomiona strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To jedynie podpowiedź. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.

              Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele nauczania początkowego znajdą materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.

              Poza językiem angielskim, na stronie znajdują się także podpowiedzi do wykorzystania na lekcjach niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Nie zapomnieliśmy też o takich przedmiotach jak np. podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa. Co ważne, wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.


              Epodreczniki.pl – platforma do zdalnej nauki

              To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

              - Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

              Materiały dostępne na platformie są:

              • bezpłatne,
              • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
              • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
              • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
              • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

               

              Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

              • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
              • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
              • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

               

              Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

               

              Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

               

              Materiały i narzędzia

              Warto zapoznać się również z podpowiedziami dotyczącymi narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, można zapoznać się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.

              Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało również materiały, w których krok po kroku można dowiedzieć się na przykład, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje. Warto zapoznać się z tymi materiałami na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zbuduj zdalną klasę.

              Specjalnie dla ósmoklasistów – pakiety zadań od CKE

              Czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych to możliwość powtórzenia materiału. Szczególnie chcemy zadbać w tym czasie o uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca.

              Każdy taki zestaw będzie się składał z:

              • zadań z języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII;
              • zadań z matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej;
              • zadań z języka angielskiego – zorganizowanych według umiejętności.

               

              Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!

              Zadania dla maturzystów

              Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem - zbiory zadań dla maturzystów.

              W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.

              Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii - filmy różne.

              Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

              Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

              Wiele jednak zależy od Ciebie!

              • Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
              • Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
              • Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

              Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

              Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

               

              Departament Informacji i Promocji
              Ministerstwo Edukacji Narodowej 

               

            • KOMUNIKAT MEN DLA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW

            • Sytuacja nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami przedszkoli, szkół i placówek w związku
              z zawieszeniem prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych
              – informacja MEN

               

               

              Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej[1] od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
              w przedszkolach, szkołach i w większości placówek.

              Oznacza to, że w tym okresie w przedszkolu, szkole lub placówce nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, z wyjątkiem 12
              i 13 marca 2020 r., kiedy prowadzono działalność opiekuńczą.

              Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy.

               

              Organizacja pracy nauczycieli

               

              12 i 13 marca 2020 r. nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach podstawowych i szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych byli zobowiązani do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Nauczyciele świadczący pracę w tych dniach otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień.

               

              Zawieszenie do 25 marca 2020 r. prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nie oznacza zawieszenia przez szkoły wszystkich form działalności. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby w tym okresie nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce  w domu i kontaktowali się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej przedszkola, szkoły lub placówki, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.

               

              W przypadku nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej czas pracy oraz zadania wykonywane w ramach czasu pracy określają przepisy Karty Nauczyciela.[2] Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 tej ustawy w ramach czasu pracy nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień nauczyciel jest obowiązany realizować nie tylko zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, ale również inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Dyrektor szkoły może więc w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć zlecać nauczycielom inne zadania, np. przygotowywanie i przesyłanie uczniom materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy w domu. Zastosowanie ma w tym przypadku również art. 81 § 3 Kodeksu pracy, który umożliwia powierzenie pracownikowi w okresie przestoju innej odpowiedniej pracy.

               

              O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor

               

              O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, który zgodnie z art. 7 Karty Nauczyciela jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników. Działając na podstawie art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.
              o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[3], dyrektor szkoły może polecić nauczycielowi wykonywanie pracy zdalnej. 

               

              Możliwe jest zatem świadczenie pracy przez nauczycieli zarówno w miejscu ich pracy, jak i świadczenie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W pierwszym przypadku nauczyciele przygotowują i przesyłają uczniom materiały, korzystając ze sprzętu na terenie szkoły. ­­

               

              Za dni, w których nauczyciele będą świadczyli pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy, oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest związane z dodatkową pracą nauczyciela polegającą na realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych powyżej pełnego wymiaru zajęć.

               

              Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie nauczyciel nie będzie świadczyć pracy, zastosowanie ma art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.

               

              Zatem za dni, w których nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego. 

               

              W przypadku nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego o organizacji ich pracy również decydują dyrektorzy tych jednostek. Do nauczycieli tych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mają zastosowanie przepisy art. 81 Kodeksu pracy oraz art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.[4]

               

              Kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek

               

              W okresie zawieszenia prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jest jednak zobowiązana do realizowania innych zadań wynikających z zajmowanych stanowisk. Decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest jego bezpośrednim przełożonym[5]. Natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy pozostałej kadry kierowniczej podejmuje dyrektor szkoły.

              Osoby zajmujące stanowiska kierownicze, które będą świadczyły pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem ewentualnego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i dodatku za warunki pracy.

               

              Pracownicy administracji i obsługi

               

              Zawieszenie prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie wpływa bezpośrednio na pracę wykonywaną przez pracowników administracji
              i obsługi szkolnej i nie zwalnia ich automatycznie z obowiązku świadczenia pracy.
              O organizacji ich pracy decyduje dyrektor szkoły[6]. Dyrektor szkoły na podstawie art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19[7] może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), o ile oczywiście charakter zadań wykonywanych przez pracownika na to pozwala.

              Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie szkoły w określonym czasie pracownik administracji lub obsługi nie będzie świadczyć pracy, pozostaje wówczas do dyspozycji dyrektora szkoły i jest w gotowości do wykonywania pracy. Mają wówczas zastosowanie przepisy art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

               

              Decyzje w sprawie organizacji pracy nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora – organ prowadzący szkołę.

               

              Apelujemy o rozwagę

               

              Jednocześnie, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, aby w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do minimum ograniczyć obecność nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych w szkole.

               

              [1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410).

              [2] Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).

              [3]Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374).

              [4] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.

              [5] Art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).

              [6] Art. 7 ustawy – Karta Nauczyciela i art. 68 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe.

              [7] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.

            • Matematyka kl. IV, VII i VIII

            • MATEMATYKA KL. IV, VII i VIII - dla uczniów klasy IV tematy i zadania będą zamieszczane na stronie szkoły w zakładce nauczyciele Krystyna Szewczyk. Dla uczniów klasy VII i VIII tematy i zadania oraz zdjęcia przesyłane będą na grupie na Messenger. Zaczynamy pracować od dnia dzisiejszego, ponieważ w czwartek i piątek realizowane były tylko zajęcia opiekuńcze. W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt. Proszę o sumienność i obowiązkowość. Życzę owocnej pracy. Nauczyciel matematyki Krystyna Szewczyk.

            • Informacja dla Ósmoklasistów

            • Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z języka polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania! Już od jutra, 16 marca na stronie www.cke.gov.pl

              Małgorzata Witkiewicz

            • UWAGA! Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

              11.03.2020

              Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

              Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

              Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

              Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

              • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
              • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
              • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
              • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
              • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
              • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

              Dyrektorze,

              • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
              • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
              • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
              • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
              • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
              • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
              • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
              • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
              • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
              • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
              • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

              W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

              Rodzicu,

              • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
              • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
              • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
              • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
              • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
              • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

              Uczniu,

              • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
              • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
              • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
              • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

              Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

              Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

              Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

              • dziennik elektroniczny;
              • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
              • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

              Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

              Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

              • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
              • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

               

              Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

              Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

              Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

              Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

            • UWAGA GRYPA !!!

            • REKOMENDACJE

              W ZAKRESIE PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ

              W ZWIĄZKU Z PRZYPADKAMI

              ZACHOROWAŃ NA GRYPĘ!

               

              Uwaga Rodzicu!

              1. Jeśli nie miałeś kontaktu z osobami chorymi na koronawirusa, nie ma powodu do obaw.

              2. W przypadku kontaktu z osobami chorymi na koronawirusa należy niezłowcznie powiadomić Stację Sanitarno -  Epidemiokogiczną.

              3. Nie posyłaj przeziębionych i chorych dzieci do szkoły.

              4. Rodzicom, którzy pracują i mają dziecko do 8 roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia: żłobka, przedszkola lub szkoły, zgodnie z art. 32 ust.1 lit.a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pienieżnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U.2017, poz.1368 należy się zasiłek opiekuńczy.

               

              W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

              https://www.gov.pl/web/edukacja

              https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/

               

            • Warsztaty ludowe

            • 26 lutego w naszej szkole uczniowie klas IV-VII wzieli udział w  warsztatach ludowych, których organiaztorem był Gminny Ośrodek Kultury w Turośli. Dzięki zajęciom uczniowie doskonalili umiejętność wykonywania wytworów sztuki ludowej regionu kurpiowskiego.