Światowy Dzień bez Tytoniu 2021
"Dzieci w wirtualnej sieci" - materiał dla Rodziców uczniów
26 maja DZIEŃ MATKI
NAJLEPIEJ JEST U MAMY
Najlepiej jest u mamy, to każde dziecko wie.
Najlepiej jest u mamy, gdy smutno ci i źle.
Choć przygód wciąż szukamy i poznać chcemy świat,
Najlepiej jest u mamy - tu każdy wraca rad.
Jest wiele dróg nieznanych, dalekich pięknych tras.
Najlepiej jest u mamy, tu każdy wraca z nas.
Kto się nie zgadza z nami, sam kiedyś powie że:
Najlepiej jest u mamy, no chyba to się wie!
230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3- go MAJA
Konstytucja 3-go Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791. Była ona efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczpospolitej. Lecz zanim doszło do uchwalenia Konstytucji, trzeba było stoczyć ciężką walkę z siłami konserwatywnej magnaterii i szlachty, wśród której było wielu sprzedajnych zdrajców ojczyzny.Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: kraj zrujnowany wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, sejm skłócony, rozdarty między stronnictwo królewskie a magnaterię, której przewodził późniejszy zdrajca – hetman wielki koronny,Franciszek Ksawery Branicki. Nie brakowało jednak dobrej woli i ofiarności –zarówno wśród szlachty, jak i mieszczaństwa.
Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zajadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy,pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
Biją dzwony, dzwonią dzwony,
Na Zygmunta biją zew:
Przez zielone pól zagony
Ich potężny płynie śpiew.
Biją dzwony... Pieśń radosna
Poprzez cały leci kraj,
W złotym słońcu wstała wiosna
I z nią drogi trzeci Maj..
Grają trąby... Hej wesele!
Patrzaj Polsko, święty dzień.
Dzisiaj do twych stóp się ściele,
Niech więc smutki idą w cień!
Grają trąby... dzwonią dzwony,
Radość dziś napełnia kraj.
W Polsce wielkiej, odrodzonej
Wiwat! Wiwat trzeci Maj!
Profilaktyka dopalaczy - prezentacja multimedialna
Wyzwanie programowanie
Przystąp do konkursu PixBlocks dla Superbohaterów: "Wyzwanie Programowanie". Szczegóły dostępne TUTAJ!
Wielkanoc 2021
Z okazji nadchodzącej Wielkanocy pragniemy życzyć społeczności szkolnej, aby wiosenna atmosfera, wiara
i miłość nie opuszczały Was przez cały rok.
KONSULTACJE DLA KLASY VIII
Od wtorku 23 marca 2021r. konsultacje dla klasy VIII we wtorki, środy i piątki.
ZDALNE NAUCZANIE DLA KLAS I - III
Od 22 marca do 9 kwietnia 2021r. nauczanie zdalne dla klas I-III.
KONCERT ,,MŁODZI NIEZŁOMNYM"
Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy świadomość, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych.
Widowisko można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku:
https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki/
oraz w serwisie You Tube:
https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be
Zachęcamy do obejrzenia.
KLASY IV - VIII - nauka zdalna
Dla klas IV - VIII nauka zdalna zostaje przedłużona do 14 marca 2021r.
Od 23 lutego 2021r. zdalny tryb nauczania dla ,,0" i kl. I-III
Od 23 lutego do 26 lutego 2021r. (włącznie) za zgodą organu prowadzącego na tryb nauczania zdalnego przechodzi oddział przedszkolny oraz klasy I - III. Lekcje dla uczniów będą odbywały się na Meet.
Walentynki 2021
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniów klas IV - VIII zachęcam do intelektualnej zabawy w "Pokoju zagadek". Zwycięzcy otrzymają nagrody.
Życzę powodzenia!
nauczyciel informatyki
BOŻE NARODZENIE 2020
„Dziś anioły latają po niebie
i ogłaszają Boże Narodzenie.
A gdy Gwiazdka Betlejemska zabłyśnie,
to życzenia spełni wszystkie”.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia
wielu sił i wytrwałości,
niezapomnianych i cudownych chwil
oraz wspaniałych możliwości w nadchodzącym roku.Dyrektor i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ptakach
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Tradycją lat poprzednich z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbywał się uroczysty apel. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, recytowali wiersze. Niestety tegoroczne obchody tego święta będą inne niż zwykle, w związku z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy. Jednak nie zapominajmy o tym, że jesteśmy Polakami i jaką rolę pełnią w naszym życiu wydarzenia z ubiegłych lat.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:
Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)
Posiedzenie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego
Proklamacja Republiki Radomskiej z balkonu Pałacu Sandomierskiego w Radomiu
Afisz informujący o sformowaniu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej
Członkowie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej
Afisz z okazji odzyskania niepodległości 1933 r. (miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Poznaniu).
W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.
Po przewrocie majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi. W tym samym roku 8 listopada Józef Piłsudski jako prezes ministrów wydał okólnik ustanawiający ten dzień wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Odtąd w tym dniu na placu Saskim w Warszawie Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934 roku). W 1928 roku plac Saski w stolicy nazwano placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a cztery lata później Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił ten dzień wolnym od nauk. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dn. 29 października 1930 ustanowiono odznaczenie państwowe Krzyż i Medal Niepodległości dla osób czynnie zasłużonych dla niepodległości Polski. 11 listopada 1932 odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938; w 1937 uświetniono je odsłonięciem pomnika gen. Józefa Sowińskiego.
Plac Piłsudskiego 11 listopada 1938 roku.
Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „11.XI.1918” itp., a od 1942 roku także znak Polski Walczącej. Częstokroć pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową. Również w prasie konspiracyjnej, głównie w „Biuletynie Informacyjnym” podziemnej Armii Krajowej, zamieszczano artykuły przypominające o Święcie Niepodległości.
W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Wyjątek stanowiły lata 1980–1981, kiedy za sprawą działalności związku zawodowego „Solidarność” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej.
W latach 80. delegacja władz państwowych w dniu Święta Niepodległości składała wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Niezależnie od władz środowiska opozycyjne w kolejnych latach organizowały własne obchody.
Współcześnie, obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów i Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, Parada Niepodległości w Gdańsku.
W 2018 zorganizowano obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
https://www.youtube.com/watch?v=aWUN2zdCE7I –link do piosenki ,,Legiony”
https://www.youtube.com/watch?v=4Y3Oqzz8sx8 – link do piosenki „Maszerują strzelcy”
NAUKA ZDALNA DLA KLAS I - III
Od poniedziałku, 9 listopada br. zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jednocześnie do 29 listopada br. przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Bez zmian pracuje oddział przedszkolny.
Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoła zapewnia funkcjonowanie świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Zainteresowanych rodziców proszę o zgłaszanie dzieci do świetlicy.
Zachęcam także do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja.
„Szkoła do hymnu” 2020
„Szkoła do hymnu” 2020
https://ankiety-sio.men.gov.pl/ankiety/Szkola_do_hymnu_2020.png
Zapraszamy nauczycieli i uczniów do odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.
W tym roku ze względu na stan epidemii wspólne śpiewanie odbędzie się w danej klasie lub grupie podczas lekcji on-line.
W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
ZDALNE NAUCZANIE - informacje dla rodziców
Zdalne nauczanie jest realizowane poprzez:
- platforma Google Suite – aplikacja Google Meet,
- Messenger – komunikator internetowy,
- strona internetowa szkoły,
- telefon, sms,
- email,
Podczas kształcenia na odległość treści nauczania realizowane są zgodnie z obowiązującym tygodniowym planem lekcji z uwzględnieniem w szczególności:
- stopnia obciążenia uczniów zadaniami do samodzielnej pracy,
- równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowania zajęć w każdym dniu,
- możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć,
- konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.
Nauczyciele systematycznie monitorują postępy uczniów poprzez przeprowadzanie i ocenianie:
- odpowiedzi ustnych,
- aktywności na lekcji on-line,
- kartkówek,
- prac klasowych,
- wypowiedzi pisemnych,
- pracy na lekcji,
- pracy domowej,
- zadań dodatkowych. Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej (korekcyjno - kompensacyjne, logopedyczne) będą realizowane w szkole . Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość trwa 45 minut. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość prowadzenia tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.
Lekcje on-line są prowadzone zgodnie z regulaminem, z którym uczniowie zostali zapoznani w szkole. Na lekcjach on-line jest sprawdzana obecność uczniów.
W razie potrzeby każdy uczeń i rodzic ma możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia zgodnie z informacjami podanymi na stronie szkoły w zakładce ,,nauczyciele” poprzez:
- kontakt telefoniczny,
- Messenger,
- email.
PLAN LEKCJI 2020/2021
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie